BAAS
 
O nas Usługi Aktualności Współpraca Dla pracodawcy Kontakt
 
 
 
 Artykuły
+ Chińska praca nie dla Europy
+ Chińczycy – ostatnia deska ratunku
+ Chińskie budownictwo
+ Chiny. Najważniejsze dane.
+ Chiny: miejska sieć śniadaniowa
+ Dzisiaj rozpoczyna się rok Smoka. Przygotowania do Święta Wiosny
+ Opinia pracodawców zatrudniających Chińczyków
+ Wszystko o chińczykach i ich życiu
+ \"Niezwykła podóż do magicznych Chin\" z Beatą Pawlikowską
+ Święto wiosny

   Informacje branżowe
Aktualności » Chiny: miejska sieć śniadaniowa » Harbin - najbardziej polskie z chińskich miast

Zobacz także:

+ Chińskie osiedle spółki RPZ i Athletic Group w Polsce
+ Coca-Cola inwestuje miliardy dolarów w Chinach
+ "Łowcy głów" z Państwa Środka werbują na Wall Street
+ Wagony z Chin dla PKP CARGO?
+ Kryzys w Azotach już się kończy
+ Chiny: Polscy politycy muszą skończyć z głupimi zachowaniami
+ Bayer Full podbija Chiny
+ Me serce zranione do Chińczyków lgnie
+ Polska jest dla nas niezwykle atrakcyjna
+ W Chinach wrosly stawki wynagrodzenia za pracę
+ Europa prosi Chiny o pomoc
Dodano: 2008-12-01

KONFERENCJA NAUKOWA „POLSKIE ŚLADY NA DALEKIM WSCHODZIE. POLACY W HARBINIE”

Most Harbin Książnica Pomorska
23-24 października


Organizatorzy konferencji: Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie, Klub Harbińczyków w Szczecinie.

Okazją do zorganizowania konferencji jest obchodzona w 2008 r. 110. rocznica założenia miasta Harbin przez polskiego inż. Adama Szydłowskiego, jednego z budowniczych Towarzystwa Kolei Wschodniochińskiej.

Okazją do zorganizowania konferencji jest obchodzona w 2008 r. 110. rocznica założenia miasta Harbin przez polskiego inż. Adama Szydłowskiego, jednego z budowniczych Towarzystwa Kolei WschodniochPracownicy budowy kolei, wśród których, oprócz Rosjan, było bardzo wielu Polaków, zatrzymali się na dłuższy czas na brzegu rzeki Sungari w pobliżu wsi rybackiej, nad którą trzeba było zbudować most kolejowy. Przygotowania do zbudowania mostu i okres jego konstruowania był jednocześnie początkiem urbanizacji terenów nadrzecznych, z których powstał liczący obecnie ponad 3 mln mieszkańców Harbin ( dawna pisownia – Charbin). Projektantem mostu na Sungari był inż. Stanisław Kierbedź, bratanek twórcy mostu w Warszawie.

W Harbinie i w Mandżurii mieszkała ok. 15-tysięczna grupa Polaków, która z ogromną determinacją i energią stworzyła tam podstawy polskiego życia. Zorganizowano polskie szkoły różnego szczebla, zbudowano kościoły, wydawano wiele czasopism i książek, stworzono wiele polskich stowarzyszeń, zorganizowano Stowarzyszenie „Gospoda Polska” i wybudowano jego siedzibę, w której znalazły miejsce polskie organizacje w Harbinie, a także polski konsulat. Pracował w nim m.in. Stanisław Baliński, znany polski poeta, z grupy literackiej „Skamander”. W 1933 r. zatrzymał się w Harbinie ks. Maksymilian Maria Kolbe w drodze do japońskiego Niepokalanowa. Niezwykle ważną rolę w zachowaniu tożsamości narodowej odegrało w Harbinie polskie Gimnazjum im. H. Sienkiewicza (1915-1944). Jednym z absolwentów tegoż gimnazjum był Teodor Parnicki. W roku 2008 r. przypada 100. rocznica urodzin (5.03) i 20. rocznica śmierci (5.12) tego wybitnego polskiego autora powieści historycznych.

Konferencji towarzyszy ekspozycja „Polacy w Mandżurii” ze zbiorów Książnicy Pomorskiej. Posiada ona w swoich zbiorach dużą kolekcję fotografii Harbina, Mandżurii oraz Polonii mandżurskiej począwszy od końca XIX aż do końca lat 40. XX w., niepublikowanych wspomnień, papierów rodzinnych, druków ulotnych i innych materiałów, dokumentujących życie Polaków w Harbinie i jego okolicach. Zbiory zostały zgromadzone przez Klub Harbińczyków, a głównie przez Jerzego Czajewskiego, a następnie ofiarowane Książnicy Pomorskiej. Istniejący w Szczecinie Klub Harbińczyków skupia pochodzących z Mandżurii mieszkańców miasta i regionu. Organizuje spotkania, wystawy, gromadzi dokumentację mandżurskiej przeszłości swoich rodzin. W 2008 r. Klub Harbińczyków w Szczecinie obchodzi 20-lecie swej działalności.

Duży zespół fotografii mandżurskich przekazał przed laty prof. Piotr Zaremba, pierwszy prezydent polskiego Szczecina. Jego stryj, por. Paweł Zaremba (1872-1916) był dowódcą oddziału ochrony budowy kolei na terenie Mandżurii, tam założył rodzinę. Jako oficer armii carskiej zginął podczas I wojny św. na terenie dzisiejszej Rumunii.

Niektóre z fotografii z zasobów Książnicy Pomorskiej zaprezentował reżyser Tadeusz Pałka w dokumentalnym filmie poświęconym Harbinowi i Polonii mandżurskiej pt. „Perła północnych Chin”.

Konferencję zorganizowano przy współudziale środków z budżetu Miasta  Szczecin. Materiały pokonferencyjne zostaną opublikowane przy współudziale środków z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

 
2005 © BAAS
wszelkie prawa zastrzeżone
O nas  |  Strona główna portalu BAAS  |  Kontakt
Created & hosted by
Smart Net Solutions